شیرینی

تاریخچه شیرینی حاجی بادام و طرز تهیه آن

حاجی بادام چیست؟

حاجی بادام نوعی شیرینی محلی است که در برخی شهرهای مرکزی ایران به ویژه یزد تولید می‌شود. این شیرینی یزدی به دلیل خوشمزه بودن و نقلی بودن آن، جایگاه بسیار خوبی در بین خانواده‌های ایرانی دارد. این شیرینی به دلیل وجود جوز هندی و آرد نخودچی ارزش خوراکی خوبی دارد. جوز به دلیل دارا بودن آلکالوئیدهای خاص تسکین دهندهٔ دردهای مفصلی و روماتیسمی است.

دربارهٔ وجه تسمیه حاج بادام دو روایت وجود دارد. همان‌طور که مسلم است کلمه بادام به علت وجود بادام در این شیرینی استفاده می‌شود اما وجود کلمه حاج چه معنی دارد؟!

حاجی بادام

روایت اول دربارهٔ نام شیرینی این است که: یکی از نوادگان حاج خلیفه علی رهبر در مصاحبه‌ای در روزنامه سرمایه دربارهٔ نام شیرینی حاجی بادام اینطور بیان می‌کند که وقتی حاج خلیفه به سفر حج مشرف می‌شود، مقداری خوراکی برای توشه راه از یزد با خود می‌برد که یکی از این خوراکی‌ها شیرینی بادامی بوده‌است، وقتی حاج خلیفه از سفر حج بازمی‌گردد متوجه می‌شود که مقداری شیرینی بادامی در جیب‌شان باقی مانده‌است و اصطلاحاً می‌گویند این شیرینی‌ها نیز حاجی شده‌اند!

در باب روایت دوم دکتر علی شرقی پژوهشگر یزدی می‌گوید: احتمال آن وجود دارد که کلمه حاج از کلمه ترکی آجی به معنی تلخ آمده باشد و چون در گویش یزدی آجی شبیه به حاجی تلفظ می‌شود، به مرور آجی بادام یا شیرینی بادام تلخ به حاجی بادام تغییر کرده‌است. در آخر باید گفت جدا از طعم منحصر به فرد این شیرینی به علت وجود بادام، آرد نخودچی و جوز هندی دارای ارزش غذایی بسیاری است.

این شیرینی خوشمزه را می توانید در منزل تهیه کنید و بجای قند کنار چای میل کنید.

دستور تهیه حاجی بادام

مواد لازم

  • پودر بادام ۱۵۰ گرم
  • پودر قند ۳۰۰ گرم
  • آرد نخودچی ۷۵ گرم
  • آرد ۱ قاشق غذا خوری
  • هل ۱ قاشق مربا خوری
  • جوز ۱ قاشق مربا خوری
  • بیکینگ پودر ۱ قاشق مربا خوری
  • زرده تخم مرغ ۵ عدد

مرحله اول : هم زدن زرده

ابتدا زرده‌های تخم مرغ را جدا کنید و داخل کاسه همزن بریزد. پودر قند را به همراه هل و جوزهندی به مدت ۳ الی ۶ دقیقه با دور تند بزنید تا زرده‌ها از حالت لختگی خارج و کمی حجیم شود.

مرحله دوم : اضافه کردن آرد

حالا نوبت اضافه کردن آرد نخودچی و پودر بادام است که از قبل تهیه کردید. آنها را با هم به همراه بیکینگ پودر مخلوط کنید، (بادام‌ها را داخل غذاساز یا آسیاب ریخته و پودر کنید) آرد نخودچی و پودر بادام را قاشق قاشق اضافه کنید و با همزن دستی هم بزنید تا جایی این کار را ادامه دهید تا خمیر شیرینی جمع شود کمی با نوک انگشت ورز دهید تا منسجم شود.

مرحله سوم : پخت شیرینی

ابتدا فر را از قبل با دمای ۱۹۰ درجه به مدت ۱۵ دقیقه بگذارید تا گرم شود. کف سینی فر را کاغذ روغنی انداخته و کمی چرب کرده تا شیرینی پس از سرد شدن به آن نچسبد. سپس مواد شیرینی را داخل قیف ریخته و با ماسور ساده شکل بزنید یا می‌توانید مقداری از مواد را برداشته و با دست فرم دهید و داخل سینی فر بگذارید. شیرینی را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در دمای ۱۶۰ درجه قرار می دهیم تا وقتی که به شیرینی ها دست می زنیم مرطوب نباشند. از فر خارج کنید و ۵ دقیقه بعد که از داغی افتاد از کاغذ روغنی جدا کرده به همین راحتی شیرینی حاجی بادام حاضر است.

نوش جان

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *